Resfintirea bisericii comunitatii rusilor lipoveni din cartierul Pisc

Duminica, 1 decembrie, rusii-lipoveni din cartierul brailean Pisc, s-au bucurat de doua sarbatori. Ziua Romaniei dar si resfintirea bisericii ce poarta hramul „Nasterii Maicii Domnului”. Cu ajutorul comunitatii, a mitropoliei rusilor lipoveni dar si a catorva oameni de bine, biserica a fost reparata, s-a montat instalatie de caldura in pardoseala dar si instalatie de climatizare.

De aceea cei peste 4.000 de credinciosi de rit vechi se vor putea bucura de conditii omenesti, prielnice in timpul slujbelor atat vara cat si iarna. In prezenta mitropolitului Leontie Izot dar si a episcopilor Ghenadie si Leontie, slujba de resfintire a lacasului a adunat sute de lipoveni care cu mic cu mare, imbracati de sarbatoare au asistat la eveniment .

“Cu ajutorul intregii comunitati am reusit sa o reparam, sa o reabilitam, sa montam instalatie termica in pardoseala, dar si instalatie clima. Mai incolo avem o alta biserica, noi ii spunem biserica de iarna care are peste 200 de ani si care cade pe noi. De aceea am facut-o (n.r. reparat) pe asta sa putem sa slujim si iarna dar si vara. Aici am creat toate conditiile de climatizare pentru ca este buna aceasta instalatie in special pentru intretinerea icoanelor de patrimoniu dar si lumea sa se bucure cand vin in biserica noastra la slujbe sa poata beneficia de conditiile pe care le-am creat. Biserica a fost construita acum 90-100 de ani, dar a luat foc si a fost reconstruita. De-a lungul celor o suta de ani de cand este biserica aceasta renovare si resfintire de acum se face pentru a doua oara deoarece biserica noastra a mai fost reparata si sfintita”, ne-a spus  Petrus Podgoreanu, ajutorul de administrator al bisericii rusilor-lipoveni.

3x

 

176

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *