4 medalii de aur şi 3 medalii de argint caştigate de „Special Friends” Brăila

Înperioada 15-18 mai 2024, la Galați, s-a desfășurat „Cupa Danubius” – ediția cu nr.31, competiție rezervată sportivilor paralimpici. Aceasta competitie a fost organizată de A.P.H. ,,Sporting Club” Galați cu sprijinul Consiliului Județean Galați.

La Cupa „Danubius”, ediția 2023, au participat 130 de sportivi din România, alături de reprezentanți din Republica Moldova. Aceștia au participat la opt discipline sportive: atletism (aruncarea suliței, aruncarea greutății), pescuit sportiv, power lifting,  rumy, şah, tenis de masă şi tir cu arcul.

A.C.S.P.D.F. „Special Friends” Brăila a participat cu șase sportivi: Leocă Ștefan, Emilia Constantin, Vasilica Zamfir, Dragu Gheorghe, Nicola Nicolas – Florin șiSorescu Mihai.

Sportivii paralimpici brăileni au câştigat un număr de 7 medalii, din care 4 medalii de aur şi 3 medalii de argint. Datorita acestor rezultate frumoase, clubul nostru s-a clasat pe locul 2 din 19 cluburi participante. 

Rezultatele brailenilor au fost:

Emilia Constantin – 3 medalii de aur la următoarele probe:

–atletism (aruncarea suliței);

– powerlifting (categoria 60 kg.);

– tenis de masă(individual);

VasilicaZamfir – 1 medalie de aur la atletism (aruncarea greutății) şi 2 medalii de argint la următoarele probe:

– atletism (aruncarea suliței);

– tenis de masă (individual);

Nicola Nicolas – Florin – 1 medalie de argint la tenis de masă (individual).

La această ediție a Cupei „Danubius” sportivii clubului nostru au participat activ prin „comunicare, socializare și integrare prin sport”. „Mulțumim A.P.H. ,,Sporting Club” Galați pentru invitație și felicitări pentru organizare”, a transmis d-na Fănuța Leocă, Preşedinta Asociației Club Sportiv al Persoanelor cu Dizabilități Fizice Special Friends Brăila.

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *